Заместитель руководителя школы Воловик Юлия Алексеевна
Академический руководитель программ «Управление пространственным развитием городов», «Транспортное планирование» Гончаров Руслан Вячеславович
Академический руководитель программы «Прототипирование городов будущего» Зарудная Екатерина Борисовна
On Necessary Conditions of Finite-Valued Random Variable Algebraic Approximation

Yashunsky A.

Lobachevskii Journal of Mathematics. 2021. Vol. 42. No. 1. P. 217-221.

Geo-Cultural Space of the Arctic: Landscape Visualization and Ontological Models of Imagination

Zamyatin D.

In bk.: Visual Representations of the Arctic. Imagining Shimmering Worlds in Culture, Literature and Politics. L.: Routledge, 2021. P. 295-312The purpose of this chapter is to study the specifics of landscape visualization of the Arctic geo-cultural space in the context of the processes of decolonization and post-exoticism on the example of North-Eastern Chukotka. The study is based on a conceptual analysis of photographs from my personal expedition archive, and it employs two basic concepts, landscape assemblage and visual dispositive..

Тема «поступление в ВШЭ» – Новости

Бакалавриат Высшей школы экономики: траектория поступления

20 июня начинается прием документов в бакалавриат НИУ ВШЭ. Напоминаем об основных возможностях поступления в Вышку, ключевых датах и полезных для абитуриента информационных ресурсах.

Опубликованы правила приема в НИУ ВШЭ на 2016 год

Ученый совет Высшей школы экономики утвердил правила приема и состав вступительных испытаний в бакалавриат и магистратуру университета в 2016 году.